Inspiracje Walentynkowe

Walentynki to magiczny dzień. Może pomóc w wyznaniu miłości komuś, kto jest nam bliski, ale na co dzień nie potrafimy się do tego głośno przyznać. Może to być też powód do spędzenia ze sobą miłego wieczoru – ot tak po prostu. AWIW podpowiada jak w romantyczny, lecz niebanalny sposób spędzić ten (nie)zwykły dzień!

Poduszki w kształcie serca? Świece? Podsuwamy pomysły na romantyczne zakupy do domu. W tym wyjątkowym dniu zamienisz swoje cztery kąty w romantyczne i nastrojowe miejsce! 

Nie musimy jednak planować kosztownych wycieczek, by sprawić ukochanej osobie miłą niespodziankę. Walentynki w domu mogą mieć nie mniejszy czar, jeśli zadbamy o odświętny wystrój, wyjątkową atmosferę i spędzimy czas w ulubiony przez obie strony sposób.

1. Romantyczne oświetlenie

Dekoracje walentynkowe zacznijmy od dyskretnej gry świateł, dzięki której zaprosimy do wnętrz romantyczną atmosferę. W salonie lub sypialni rozmieśćmy w różnych miejscach kilka większych świec lub kilkanaście małych. Oprócz tradycyjnych świeczników możemy wybrać także eleganckie, najlepiej przezroczyste misy ze świeczkami pływającymi – dzięki temu zyskamy dodatkowe odbicia światła. Najlepiej w ogóle zrezygnować z oświetlenia elektrycznego lub ewentualnie doświetlić wnętrze niedużą stojącą lampą o ciepłym i miękkim świetle. Specjaliści zaznaczają, że walentynkowe oświetlenie powinno być przyćmione i subtelne – dzięki temu osiągniemy pożądaną atmosferę. Kolacja przy świecach to nie przeżytek – ustawiony na stole lichtarz lub stroik ze świeczkami sprawią, że wspólny posiłek będzie miał romantyczny i uroczysty charakter.

 

Najlepiej nadadzą się świeczki, na których widnieje motyw serca. Możesz też wykorzystać po prostu świeczki w kolorze czerwonym, bo to czerwień od wieków kojarzona jest z namiętną miłością. W sklepach jest ogromny wybór świeczek zapachowych – znając upodobania bliskiej osoby, możemy dobrać jej ulubiony zapach lub postawić na klasyczne rozwiązania. Róża, lawenda, wiśnia lub wanilia wprowadzą do wnętrza sielską atmosferę. Nie zawsze zapach świeczki jest wystarczająco wyrazisty. Jeśli zależy nam na intensywnych wrażeniach zapachowych, ustawmy w pomieszczeniu pachnące kadzidełka.

2. Kolory na Walentynki

W Dniu Zakochanych to właśnie czerwień „ma swoje pięć minut” i jest barwą dominującą. Nawet jeśli nie jest to twój ulubiony kolor, przyjrzyj się różnym jego odcieniom – od wpadającego w fiolet, poważnego burgundu przez stonowany kasztanowy, lekki makowy czy koralowy, radosny cynober aż do uznawanych za najbardziej zmysłowe i romantyczne szkarłatu i karmazynu. Możliwości aranżacji kolorystycznych masz zatem pod dostatkiem!

Często spotykamy walentynkowe dodatki także w rozmaitych odcieniach koloru różu. Bywają również dodatki fioletowe. Królująca w tym dniu barwa czerwona najlepiej jednak współgra ze złotem i z bielą – zadbaj również o złote i białe akcenty w Twoim domu. Pamiętaj, aby walentynkowy wystrój dopasować do już istniejącej aranżacji wnętrza. Wystarczy z umiarem dodać kolorowe drobiazgi takie jak obrus, świece, serwetki, wazony, poduszki, narzuty czy pościel.

3. Pomieszczenie całe we kwiatach

W takim dniu nie może zabraknąć kwiatów – zwłaszcza róż, symbolu miłości (najlepsze będą róże czerwone). Płatkami róż udekoruj uroczyście przybrany stół, jak również łóżko. Na pościeli wystarczy ułożyć płatki z trzech róż, nie musisz jej płatkami zasypywać. Jeśli docelową porą, na którą przygotowujesz „kwietne łoże” jest wieczór, nie rozrzucaj płatków wcześniej niż po południu; inaczej do wieczora nie przetrwają.

Miłym dopełnieniem ukwieconej przestrzeni będzie bukiet kwiatów wstawiony do jakiegoś eleganckiego wazonu. Jest to jednak chyba najczęstszy, już prawie typowy element dekoracji, może więc przejść bez wrażenia. Jeśli jednak posiadasz wazon przezroczysty, możesz włożyć do niego dropsy w kształcie serduszek; ten smaczny i estetyczny dodatek może stanowić przyjemną niespodziankę.

 

4. Walentynkowa kolacja – niekoniecznie przy stole…

Jeśli szykujesz romantyczną kolację, nie zapomnij o eleganckim nakryciu stołu. W sklepach można nabyć specjalne walentynkowe zastawy – na przykład z motywem serc. Oprócz wspomnianych wcześniej świec i kwiatów pamiętaj o doborze serwetek, a także dołóż starań, by same potrawy cieszyły oko. Dekoracyjnym elementem walentynkowego stołu, jak i miłym zaskoczeniem może być kupno filiżanek z romantycznymi wzorami lub imionami zakochanych. Jeśli masz zdolności plastyczne, spróbuj sam wykonać ceramiczną filiżankę dla Twojej drugiej połówki! Nie zapomnij o wcześniejszym wyborze nastrojowej muzyki.

Choć w sypialni częściej serwuje się śniadanie, kto powiedział, że gorszym pomysłem jest kolacja w łóżku? Taki oryginalny posiłek można połączyć z oglądaniem wybranego specjalnie na ten wieczór filmu. Wystarczy elegancka duża taca, najlepiej z dość wysokimi brzegami, żeby uniknąć ewentualnych zabrudzeń. W sklepach znajdziemy też specjalne tace-stoliki ułatwiające spożywanie posiłku w łóżku. Możemy też zdecydować się na podanie do łóżka jedynie deseru.

UDANYCH WALENTYNEK

Artykuł Dom i ogród Drobne gadżety Walentynki